Advanite™ İleri Polimerler

Sasa’nın ürün portföyünde temel PET ve PBT  ürünlerinin yanısıra homopolimer ve kopolimer özellikte özel kullanım amaçları için üretilen polimer ürünler de mevcuttur.

ALEV GECİKTİRİCİ POLYESTER(FR)

Alev  geciktirici kopolimer PET ürün aleve maruz kaldığında standart Pet ürüne göre çok daha geç alevlenir ve oluşan alev yayılma eğilimi göstermez. Otobüs, tren, uçak gibi toplu taşıma araçlarında ve alışveriş merkezi, sinema, tiyatro gibi kamuya açık mekanlarda döşeme malzemesi olarak kullanılmaktadır.

KATYONİK BOYANABİLİR POLYESTER

Standart PET polimeri polimer haline geldikten sonra sadece dispersiyon boyar maddeleri ile boyanabilir. Dispersiyon boyar maddeleriyle boyama maliyeti yüksektir, yüksek basınçlı boyama ekipmanlarına ihtiyaç duyar ve renk paleti sınırlıdır. Bu dezavantajları gidermek için geliştirlen bir ürün de katyonik boyanabilir kopolimer PET ürünüdür. Bu üründe polimer zincirine katılan fonksiyonel komonomer sayesinde PET katyonik boyar maddelerle boyanabilir hale gelir. Temel kullanım yeri tekstil üretimidir.

DÜŞÜK ERİME NOKTALI POLYESTER

Sasa ürün portföyünde hem PET hem de PBT bazlı erime noktası standart polimerlere göre düşürülmüş kopolimer ürünler mevcuttur. En yaygın olarak tek komponent veya bikomponent elyaf halinde dokusuz yüzeylerde (nonwoven) yapıştırıcı olarak kullanılırlar.

HİDROLİZE DİRENÇLİ POLYESTER

Polyesterin polimerleşmesinden sonra polimerin yapısında karboksil uç grupları kalır. Bu karboksil uç grupları neme veya sulu ortama maruz kaldığında hidrolitik bozunmaya neden olur. Sasa’nın ürün portföyündeki  hidrolize dirençli polyester ürün hidrolitik bozunmaya uğramaz. Hidrolize dirençli polyester polimer  karboksil uç gruplarının yukarıda bahsedilen etkilerinin üstesinden gelecek şekilde geliştirilmiştir ve bu sayede ürünün ömrü uzar. Ana kullanım yerleri, sürekli olarak suyla temas eden yerlerdir.

SUDA ÇÖZÜNEBİLİR POLYESTER

Suda çözünebilir poliester mumsu bir üründür, oda sıcaklığında katı haldedir. Su içerisinde çözünür.

Düşük camlaşma sıcaklığından dolayı düzenli kesilmiş bir şekli yoktur.  Suda çözünebilir polyester;  denim tekstil ürünlerinin taşla yıkanmaları esnasında, boya malzemelerinde, yapıştırıcılarda ve kozmetik ürünlerde, pıhtılaştırıcı madde olarak kullanılır.

POLİETİLEN NAFTALAT (PEN)


PEN naftalat dikarboksilik asitin (NDC)  monoetilen glikol  (MEG) ile birleşerek polimerleşmesi sonucu elde edilen termoplastik bir polimerik malzemedir. PET’ten daha yüksek bir camlaşma noktasına (Tg) sahiptir. Isı dayanımı ve yüksek mekanik özellikleri sayesinde PEN, düz ekran televizyonların üretiminde, baskılı devre üretiminde ve tekrar kullanılabilir gıda paketlerinde kullanılır.  Nihai kullanım yerine göre kopolimerleşme derecesi ayarlanır.

Copyright © 2011 SASA. SASA Polyester Sanayi A.Ş. | Tüm Hakları Saklıdır | Kullanım Koşulları